Viete si správne čistiť pleť?
Pridané: 4.5.2017 14:29:04 Počet zobrazení: 13111
04 Máj 2017
Za celý deň sa na pokožke usadí kopa nečistôt, prachu, peľov a pod. Pri pravidelnom čistení pleti sa tieto nečistoty, odumreté kožné bunky, kožný maz, zvyšky mastí, krémov, opaľovacích prípravkov a mejkapu odstraňujú.
"Zdravie a krása vašej pleti"
Viete si správne čistiť pleť?
Za celý deň sa na pokožke usadí kopa nečistôt, prachu, peľov a pod. Pri pravidelnom čistení pleti sa tieto nečistoty, odumreté kožné bunky, kožný maz, zvyšky mastí, krémov, opaľovacích prípravkov a mejkapu odstraňujú.
Aj ženy, ktoré sa nelíčia, by si mali pravidelne čistiť pleť. Samotná voda na umytie pokožky nestačí. Iba vyčistená pleť je schopná prijať a využiť účinné látky v nočnom kréme či liečivom prípravku. Navyše pravidelným čistením pleti predchádzame upchávaniu pórov a vzniku zápalu.
Účinok sa zvýši ranným čistením
Samozrejmosťou je čistenie pleti večer. Prečo, to sme si už povedali. Najväčšia obmena kožných buniek a samočistenia pleti prebieha v noci a nadránom. Preto je vhodné ošetriť si pleť čistiacim prípravkom už ráno. Najmä pri mastnej pleti. Aj ranné osvieženie pleťovou vodou či tonikom ocení každá pokožka, ktorá v noci nemala dostatok spánku.
Jasné poradie prípravkov
Možnosti vo výbere vhodného čistiaceho prostriedku pre konkrétny typ pleti sú dnes veľmi široké. Kozmetických prípravkov a trendov stále pribúda a orientácia v nich je niekedy dosť náročná aj pre profesionálov.
Všeobecne však stále platí, že pleť si čistíme pleťovým mliekom a až potom pleťovou vodou či pleťovým čistiace tonikom. V prípade nadmerného nalíčenia a hrubej vrstvy mejkapu pleť najprv odlíčime navlhčenými servítkami. Až potom siahneme po pleťovom mlieku. Pleťové mlieko nanesieme bruškami prstov alebo vatovým tampónom na pokožku a jemne rozotrieme. Čistiacimi tampónmi postupujeme vždy od stredu tváre smerom von. Vyhýbame sa krúživým pohybom. Tým iba viac zapracúvame nečistoty do pokožky. Tampóny meníme tak dlho, kým nie sú celkom čisté. Potom pleť opláchneme termálnou prevarenou či stolovou vodou. „Kohútiková“ voda môže byť najmä pri citlivej pokožke problémom.
Pre niektoré typy pleti a mieru znečistenia pleti je vhodné nahradiť pleťové mlieko umývacím gélom (Locherber: Dermatologicky čistiaci gél na akné ) , niekedy aj jemné mydlo ( Locherber: Jemné mydlo v kocke pH 5,5) môže splniť svoj účel dostatočného vyčistenia pleti. Umývacie gély obľubujú najmä mladí ľudia, športovci po tréningu, chlapci a dospelí muži. Tí skôr si umyjú pleť vhodným oplachujúcim prípravkom, ako by si pred zrkadlom čistili pleť kozmetickými tampónmi. Navyše ak majú muži fúzy, často im prekáža prilipnutie vaty medzi nimi. Pleťová voda slúži na dočistenie pleti a obnovenie kožného filmu s pocitom sviežosti. V prípade suchej pokožky pleťová voda doplní aj nevyhnutné množstvo tukových látok, ktoré sa pri čistení pleti nežiaduco odstránili. Pleťové tonikum obsahuje určitý podiel alkoholu, sťahujúce (adstringentné) a protizápalové prísady. Je vhodný na mastnú a niekedy aj zmiešanú pleť. Až niekoľko minút po vyčistení pleti možno aplikovať vhodný krém, masku či liečivý prípravok.
Šetrné dotyky okolo očí
Očné okolie a oči samy sú najcitlivejšími partiami tváre. V tejto oblasti je pokožka veľmi tenká, jemná, najprv tu sa objavujú prvé príznaky starnutia pleti. Preto treba venovať očnému okoliu primeranú pozornosť. Micelárne odličovacie vody (Locherber: Voda na odmaľovanie oči pH 6,2)či pleťové mlieka dokážu odlíčiť aj líčidlá odolné vode. Pri nanášaní prípravku si treba tiež starostlivo vybrať kvalitné kozmetické tampóny. Mali by byť z bavlny, prelisované, neparfumované. Vatové tampóny obvykle citlivú pokožku svojimi vláknami podráždia a poškriabu.
Box
Rutinne si pleť čistíme doma každý deň, pri návšteve kozmetického salóna si môžeme vybrať z niektorých špeciálnych metód, ktoré sa zameriavajú na hĺbkové čistenie pleti. Profesionálne ošetrenie býva pre väčšinu zákazníkov spojením príjemného s užitočným.
Aké metódy môžeme doma použiť?
Naparenie
Výborným prostriedkom, ktorý nám umožní kvalitné hĺbkové čistenie pleti aj v domácom prostredí, je naparovanie tváre. Naparovanie pleti uskutočňujeme buď pomocou naparovacieho prístroja so širokým kornútom, či prevarenou vodou v bežnom kuchynskom hrnčeku. Na zvýšenie účinku vodnej pary si cez hlavu prehodíme uterák. Horúčava vyvolá potenie, ktoré pomáha vylučovaniu toxínov a zlepšuje prekrvenie pleti. Para zvláčnie kožu a otvorí póry, čo umožní pokožke absorbovať prospešné látky z byliniek, ktoré môžeme pridať do horúcej vody. Normálnu kožu možno naparovať raz týždenne, mastnú pokožku dva razy týždenne. Suchá pokožka by sa nemala naparovať častejšie ako raz za dva týždne. Naparovanie nie je vhodné na pokožku s rozšírenými žilkami a so sklonom k prekrveniu a červenaniu. Inhalácia horúcej pary nemusí vždy vyhovovať chorým na astmu a srdce.
Mechanické čistenie pleti
Po zmäkčení pleti uskutočníme ručné čistenie pleti. Ukazovákmi obalenými jednorazovými tenkými vreckovkami jemne mechanicky odstraňujeme nadmerný maz z pórov. Zásadne sa treba vyhýbať vytláčaniu zapálených prejavov, najmä okolo nosa, okolia očí a pier. Hrozí celková infekcia. pokožke.
Mechanický peeling
Z pohľadu čistenia pleti má v starostlivosti o pokožku svoje miesto peeling. Znamená olupovanie, zlupovanie povrchových vrstiev kože. Princípom je okrem iného práve uvoľnenie olupujúcich sa a odumretých buniek kože, ich odstránenie, a tým prispenie k čistote pleti. V prípravkoch na mechanický peeling (Locherber: Peeling krém pH 5,4 ) sa využíva obrusujúci účinok napríklad malých kúsočkov papáje. Pleťový peelingový krém nanesieme na navlhčenú pokožku a veľmi jemne, iba bruškami prstov, krúživými pohybmi prípravok rozotrieme. Potom ho spolu s odumretými bunkami opláchneme vlažnou vodou a jemne osušíme. Mechanický peeling nie je vhodný v okolí očí, perí a nosných otvorov. Nehodí sa na ošetrenie veľmi suchej a citlivej pokožky, ktorá má už sama osebe tenšiu rohovú vrstvu.
Chemický peeling
Aj o chemickom peelingu (Locherber: Čistiaci krém s AHA kyselinami pH4 ) už máte veľa informácií. Chemický peeling využíva chemické zlúčeniny, ktoré sa v rôznych koncentráciách a kombináciách nanášajú na pokožku. Po uplynutí odporúčaného času pôsobenia sa ošetrená pokožka môže aj nemusí neutralizovať a ošetrí sa vhodným postpeelingovým krémom. Chemický peeling sa pri pravidelnom čistení pleti nepoužíva často. Využíva sa predovšetkým jeho účinok na vyrovnanie nepravidelných pigmentácií, drobných nerovností pokožky, na podporu spevnenia pleti. Každý taký krok však logicky so sebou prináša aj odstránenie odumretých kožných buniek, a tým de facto chemický peeling prispieva k čistote pleti. Treba po ňom počítať so zvýšenou citlivosťou pleti na slnečné žiarenie.
Na záver mi dovoľte pripomenúť ešte jeden známy fakt. Pri čistení pleti platí hádam viac ako v inej kozmetickej starostlivosti pravidlo: „Všetkého s mierou.“ Nedostatok aj prehnaná hygiena pleti je škodlivá a môže byť príčinou citlivej, začervenanej, olupujúcej sa pleti, ktorá si potom už vyžaduje zásah dermatológa.