Zaujímavosti o vlasoch a vlasovej pokožke
Pridané: 4.5.2017 14:29:04 Počet zobrazení: 5994
04 Máj 2017
Čo sú vlastne vlasy?
Vlas je veľmi zložitá štruktúra, aj keď je to mŕtvy keratín ako necht. Bádanie o vlasoch má významnú minulosť, ktoré vyústilo v náuku o vlasoch – trichologiu. Vo vlasovom folikule aj stvolu sa v priebehu jeho rastu dokonale ukladanú informácie o spôsobe života.
Na zaujímavosti ohľadom vlasov a vlasovej pokožky nám odpovedá
pani Jaroslava Zemánková
Trichologické laboratórium APEX - analýza vlasov, BRNO
Čo sú vlastne vlasy?
Vlas je veľmi zložitá štruktúra, aj keď je to mŕtvy keratín ako necht. Bádanie o vlasoch má významnú minulosť, ktoré vyústilo v náuku o vlasoch – trichologiu. Vo vlasovom folikule aj stvolu sa v priebehu jeho rastu dokonale ukladanú informácie o spôsobe života. Aktivita, zmeny výživy, hormonálne zmeny. Tiež celá rada klinických onemocnení sa prejavia i vo vlasovom stvolu. Vlas je vlastne zrkadlom celkového telesného i duševného stavu. Klienta sťažujúceho sa na silne vypadávajúce vlasy v minulom týždni vyvediem z omylu, pretože to v žiadnom prípade nie je záležitosť minulého týždňa, ale asi troch mesiacov späť. Už vtedy nejaký mechanizmus vypadávanie spôsobil a ja ho musím nájsť.
Ako sa navzájom ovplyvňujú vlasy s pokožkou hlavy?
Obe sú veľmi dôležité udržať v dobrom stave, obe spolu úzko súvisia a navzájom sa veľmi ovplyvňujú. Nesmieme totiž vidieť len povrch pokožky, pretože aj keď sú medzi lebečnou kosťou a povrchom len 4-5 mm, je tu ohromné množstvo orgánov – vlasový korienok, mazová žľaza, nervové zakončenie, kapilárna sieť. Z toho vyplýva, že i vizuálne zdravá pokožka nemusí byť ešte v poriadku. Uvediem príklad šesntásťročného chlapca, ktorý sa tri roky vôbec nečesal a strihal sa iba elektrickým strojčekom. Raz dostal geniálny nápad a oholil sa britvou. Poškodil si pilárny systém a výsledkom je polovica hlavy bez vlasov. Poškodil si spodný zanorený systém a to nevratne.
Aké sú základné rady v starostlivosti o vlasy?
Prvoradé je pravidelné strihanie, ktoré pomáha predĺžiť prvú aktívnu (anabénnu) vývojovú fázu, kedy je vlas najlepšie ukotvený a vyživený. Vo vývoji vlasov sú na seba naviazané tri fázy, ale len v prvej fáze je vlas organizmom dobre zabezpečený. Druhá krátka fáza je odpočinková, ktorá nemá hlbší význam. Vtretej fáze rastu vlas pomaly speje k apoptóze (zániku). Nestrihané vlasy dorastú do určitej dĺžky a ich ďalší rast sa zastaví. Strihaním sa vlastne stimuluje neustále dráždenie okolo vlasovej papily, čím zabezpečujeme starostlivosť o vlas a predlžujeme nepriamo prvú vývojovú fázu.
Takže máme mať vlasy radšej kratšie?
Strihať stačí len o 1 cm dĺžky. Čím viac máme poškodené nezastrihnuté konce vlasov, tým skôr sa objaví mazotor u hlavy. Vlas poškodený na svojom voľnom konci sa láme, štiepe, účes nedrží a nakoniec prevzdušnený vlas rýchlejšie vypadáva. Veľmi dôležité je strihať výhradne iba kvalitnými kaderníckymi nožnicami, u ktorých je predpoklad rovného, ostrého strihu. Také nožnice pri strihaní vlas stlačia, a voľný koniec vlasu sa uzavrie. Pre každý vek je určitá optimálna dĺžka vlasov. Nemusia byť krátke, ale nikdy by sme nemali zabúdať na pravidelné strihanie.
Spomínam si na poveru, že keď budeme malým deťom strihať vlasy často a na krátko, budú ich mať husté a krásne v dospelosti. Je to pravda?
Nie je to pravda. Za život sa nám vlasy vymenia niekoľkokrát, ale do puberty nie sú dospelé, sú intermediálne. Pri narodení máme na hlave prvé vlásky – lanugo, ktoré skoro vypadajú. Do 3 rokov sa ešte vlásky 2x vymenia. Potom zostávajú asi do 6 - 9 rokov vlasy, ktoré nie sú dospelé, ale sú už pevné, často aj tmavšie. Upozorniť chcem rodičov, že v tomto období extrémne dlhé vlasy, hlavne u dievčatiek, vyčerpajú vlasovú papilu, čo prispieva k rýchlejšiemu vypadaniu vlasov v dospelosti. Až v puberte pôsobením hormónov získavame dospelý terminálny vlas, ktorý sa štrukturálne od detského, intermediálneho líši. Má dreň, väčšiu hustotu pigmentu a je pevnejší.
Ako pôsobia hormóny na kvalitu vlasu?
Zmeny nastávajú v tejto súvislosti v dobe dospievania, kedy sa vlas hodne mastí a tvoria sa lupiny. Väčšinou s vyrovnaním hladiny hormónov problémy odznejú. Gravidné ženy majú naopak vlasy väčšinou krásne, dokonca najkrajšie za život, ale po pôrode, respektíve po ukončení kojenia, nastáva niekedy sklamanie z veľkej straty vlasov. Nie sú to zmeny nevratné, žena by sa nemala tým nejako traumatizovať a informovaná žena môže tomu dokonca predísť. Tieto polaktačné straty je možné pomerne ľahko eliminovať podpornou terapiou. V období meno pauzy často vlasov ubúda, nie je to však podmienka. Vlas sa štrukturálne mení. Je jemnejší, krehkí a zraniteľnejší. V tomto období je veľmi vhodná špecifická starostlivosť, ktorá zabezpečí zdravý vlas.
U mužov riešim najviac otázku mužskej plešivosti. Často sa ma klienti pýtajú, či sa dá mužská plešivosť zastaviť? Ja v tejto súvislosti spomínam na Karla Gotta, ktorý povedal, že dlhá hriva ešte neurobila zo žiadneho muža leva salónov. Androgénna alopecia u mužov je dedičná dispozícia a nedá sa jednorázovo odstrániť, ale pri využití najnovších farmaceutických výskumoch je možno postup androénnej alopecie spomaliť. Určite je rozdiel, či taký muž príde o vlasy v dvadsiatich rokoch alebo v päťdesiatich. Záleží veľmi na vhodnej podpornej starostlivosti. Ako nevhodné je možno označiť pri strate vlasov časté používanie gélov (na rozdiel od veľmi vhodných voskov). Gély vlasy zalepia, výrazne vlasy dehydratujú, pri dlhšom používaní dráždia a poškodzujú aj pokožku hlavy.